Az előadás letöltése folymat van. Kérjük, várjon

Az előadás letöltése folymat van. Kérjük, várjon

Az ár fogalma Egy termék vagy szolgáltatás egy egységéért fizetett pénzösszeg. Egy termék vagy szolgáltatás egy egységéért fizetett pénzösszeg.Példa:

Hasonló előadás


Az előadások a következő témára: "Az ár fogalma Egy termék vagy szolgáltatás egy egységéért fizetett pénzösszeg. Egy termék vagy szolgáltatás egy egységéért fizetett pénzösszeg.Példa:"— Előadás másolata:

1

2 Az ár fogalma Egy termék vagy szolgáltatás egy egységéért fizetett pénzösszeg. Egy termék vagy szolgáltatás egy egységéért fizetett pénzösszeg.Példa: 1 kg kenyér 278 Ft 1 l tej 159 Ft 1 m szövet 1200 Ft 1 óra 800 Ft

3 Az árak fajtái Nettó ár: adók nélküli ár Nettó ár: adók nélküli ár Bruttó ár: az adóval növelt ár Bruttó ár: az adóval növelt ár Eladási ár: az az ár amennyiért a viszonteladó (kereskedő) eladja a terméket vagy szolgáltatást Eladási ár: az az ár amennyiért a viszonteladó (kereskedő) eladja a terméket vagy szolgáltatást Beszerzési ár : amennyiért a viszonteladó megvásárolja az eladásra szánt terméket vagy szolgáltatást Beszerzési ár : amennyiért a viszonteladó megvásárolja az eladásra szánt terméket vagy szolgáltatást

4 A termelői ár A termelői ár, az az ár amennyiért a termelő a terméket vagy szolgáltatást eladja. Tartalmazza: a termék vagy szolgáltatás előállítási a termék vagy szolgáltatás előállítási költségeit költségeit a termelő hasznát a termelő hasznát a fogyasztási adót a fogyasztási adót

5 A beszerzési ár Mindazon költségeknek az összege, amibe az adott áru megszerzése kerül. Tartalmazza: A termelői árat A termelői árat Engedményt Engedményt Felárat Felárat A megszerzéshez kapcsolódó közvetlen költségeket (szállítás, rakodás) A megszerzéshez kapcsolódó közvetlen költségeket (szállítás, rakodás)

6 Az eladási ár A beszerzési ár árréssel (haszon) növelt értéke, a terméket ezen az áron értékesítik. Tartalmazza: A beszerzési árat A beszerzési árat Az árrést Az árrést

7 Az árrés A termék eladási és beszerzési ára közötti különbség. Mindig a termék egy egységére vonatkozik. Mindig a termék egy egységére vonatkozik. Ez a kereskedő haszna. Ez a kereskedő haszna. A nettó beszerzési árból képezzük! A nettó beszerzési árból képezzük! Árrés = eladási ár – beszerzési ár

8 Az árrés képzése A kereskedő elhatározásától függ, milyen módszerrel állapítja meg. Lehet: Fix összeg Fix összeg Haszonkulcs alkalmazásával Haszonkulcs alkalmazásával az árrés a beszerzési ár vagy az eladási ár százalékában van megállapítva HK b = (árrés : nettó beszerzési ár)·100 HKe = (árrés : nettó eladási ár) · 100

9 A fogyasztói ár A végső fogyasztó által a termék egy egységért fizetett pénzösszeg. Tartalmazza: Nettó eladási árat Nettó eladási árat Az általános forgalmi adót (ÁFA) Az általános forgalmi adót (ÁFA) Megegyezik a termék bruttó eladási árával! Megegyezik a termék bruttó eladási árával!

10 A fogyasztói ár felépítése Beszerzési ár + árrés + ÁFA ( Eladási ár) + ÁFA ( Eladási ár) + ÁFA Fogyasztó ár = bruttó eladási ár

11 A fogyasztói ár kiszámolása A beszerzési árból: A beszerzési árból: nettó beszerzési ár + árrés = nettó eladási ár Nettó eladási ár + ÁFA = bruttó eladási ár = fogyasztói ár ÁFA: „rászámolásra kerül” Nettó eladási ár * ( 1+Áfakulcs) Nettó eladási ár * ( 1+Áfakulcs)

12 A beszerzési ár meghatározása a fogyasztói árból Fogyasztói ár (bruttó eladási ár) – ÁFA – árrés = nettó beszerzési ár Az ÁFA „leszámolásra kerül” a.) Nettó eladási ár = bruttó eladási ár : (100+ Áfakulcs) * 100 b.) szorzószámok alkalmazásával megkapjuk az ÁFA összegét és azt levonjuk a bruttó eladási árból.

13 Szorzószámok Alkalmazásával a bruttó árból (fogyasztói árból ) az ÁFA értékét kapjuk meg. Áfakulcs szorzószám 27 % → 0, % → 0, % → 0,0476 Példa: Egy termék fogyasztói ára 1230 Ft, az Áfakulcs 27%. Számoljuk ki a nettó eladási árat! ÁFA= 1230 * 0,2126 = 261,49 ≈ 261 Ft Nettó eladási ár = fogyasztói ár – ÁFA = 1230 – 261 = 969 Ft

14 ÁRLÉPCSŐ a fogyasztói ár kialakulásának folyamata a termék előállításától a végső fogyasztóig a fogyasztói ár kialakulásának folyamata a termék előállításától a végső fogyasztóig termelő →nagykereskedő→kiskereskedő→ fogyasztó Tá= Tá= Nnbá +Nárrés=Nneá Nnbá +Nárrés=Nneá =Knbá+Kárrés=Kneá =Knbá+Kárrés=Kneá +ÁFA=Fá +ÁFA=Fá

15 Képletek 1. nbá = tá+felár+száll.ktg-engedmény 2. bbá = nbá+áfa= nbá*(1+áfakulcs) 3. neá = nbá+árrés 4. Neá = beá – áfa = beá : (100 + áfakulcs)* beá = nbá + áfa = nbá*(1+áfakulcs) 6. Árrés = neá – nbá 7. HK e = (árrés:neá)* HK b = (árrés:nbá)* ÁFA = beá – neá 10. ÁFA = beá*szorzószám

16 Feladatok Nbá = 3200 Ft; HK b = 17%; Áfakulcs=27% Árrés=?; HK e =?; neá=?; ÁFA=?; fá=?; Árrés = 3200*0,17 = 544 Ft (8) neá= = 3744 Ft (3) HK e = (544 : 3744)*100 = 14,5 % (7) Fá=beá= 3744 * 1,27 = 4754,8≈4758 Ft (5) Áfa = 4758 – 3744 = 1014 Ft (9)

17 Feladatok Árrés = 520 Ft; fá = 4300 Ft; Áfakulcs=18% nbá=?;HKb=?;HKe=?;neá=?;ÁFA =?; neá = (4300:118)*100 =3644,06≈3644 Ft (4) nbá=3644 – 520 = 3124 Ft (6) ÁFA = 4300 – 3644 = 656 Ft (9) HK e = (520 : 3644)*100 = 14,27 ≈ 14,3 % (7) HK b = (520 : 3124)*100 = 16,64 ≈ 16,6 % (8)

18 Feladatok HK e = 30%; neá= 2500 Ft; Áfakulcs = 27%; nbá=?; árrés=?; HK b =?; ÁFA=?; fá=?; Fá = 2500*1,27 = 3175 Ft (2) Árrés = 2500*0,30 =750 Ft nbá = 2500 – 750 = 1750 Ft (4) HK b = (750 : 1750)*100 = 42,85 ≈ 42,9% Áfa = 3175 – 2500 = 675 Ft (9)

19 Feladatok Egy termék kalkulált termelői ára 750 Ft, a terméket 20%- os fogyasztási adó terheli, a nagykereskedelmi haszonkulcs 14%, a kiskereskedelmi haszonkulcs 21%, mindkettő a beszerzési ár százalékában. Az Áfakulcs 27%. Határozza meg az árlépcső alkalmazásával a fogyasztói árat! Nnbá = (750*0,2)= 900 Ft Nneá = (900*0,14)= 1026 Ft Kbá=Neá = 1026 Ft Kneá = (1026*0,21) = 1241,46 ≈ 1241 Ft Fá = 1241 * 1,27 = 1576,07 ≈ 1576 Ft


Letölteni ppt "Az ár fogalma Egy termék vagy szolgáltatás egy egységéért fizetett pénzösszeg. Egy termék vagy szolgáltatás egy egységéért fizetett pénzösszeg.Példa:"

Hasonló előadás


Google Hirdetések