SZABÁLYVÁLTOZÁSOK 2016 IFAF Rules committee. VÁLTOZÁSOK 2016 Összefoglaló Sisakrácsok Szabálytalan felszerelés / kötelező felszerelés viselésének elmulasztása.

Hasonló előadás
15. SZABÁLY – A B erugás. 15. SZABÁLY – A BE RUG ÁS A be rug ás a játék újrakezdésének egyik módja. Be rug ást kell ítélni annak a csapatnak a javára,

13. Szabály Szabadrúgások
Les – a gyakorlatban február 25. Nyíregyháza.
Alapok • Büntetőrúgás jár az ellen a csapat ellen, amely elköveti a közvetlen szabadrúgást maga után vonó tíz szabálytalanság valamelyikét a saját büntetőterületén,
Amerikai futball.
Fontos leszögezni, hogy a lenti pozíciós leírások f ő leg az NFL és az NCAA futballra igazak, alacsonyabb szinteken léteznek más pozíciók is, illetve.
DEIK nyári ösztöndíj jelentés: a KőPapírMetalFC ”lájtosított” 2D RCSS csapat bemutatása Dóczi Roland Debreceni Egyetem Informatikai kar Mérnök informatikus.
A foci Varga Dávid.
Büntetőrúgás. Büntetőrúgás jár az ellen a csapat ellen, amely elköveti a közvetlen szabadrúgást maga után vonó tíz szabálytalanság valamelyikét a saját.
Új szabályok Két éves ciklus  A szabályalkotók két éves ciklusban fogják módosítani a szabályokat -> Nem lesznek új szabályok jövőre!  Ettől függetlenül.
7. szabály – A mérkőzés időtartama. Félidők A mérkőzés két egyenlő 45 perces félidőből áll, hacsak a játékvezető és a két résztvevő csapat kölcsönösen.
7. szabály – A mérkőzés időtartama. Félidők A mérkőzés két egyenlő 20 perces félidőből áll, hacsak a játékvezető és a két csapat kölcsönösen másként nem.
3. szabály A játékosok száma. A játékban két csapat vesz részt, legfeljebb öt-öt játékossal, akik közül egy-egy a kapus. A mérkőzés nem kezdhető el csapatonként.
9. szabály – A labda játékban és játékon kívül. 9. szabály – A labda játékban és játékon kívül A labda játékon kívül A labda játékon kívül van, ha: •
Lány Ádám Labdarúgás Testnevelés.
9. szabály: A labda játékon kívül - A labda játékban.
Készítette: Pisák Bence Tantárgy: Testnevelés. Először is mi a játék lényege:  A játék célja, hogy a labdát az ellenfél endzone-jába vigyék, és ezzel.
16. SZABÁLY – A KIRÚGÁS. A kirúgás a játék újrakezdésének egyik módja. Kirúgást kell ítélni, amikor a labda utoljára támadójátékost érintett, majd teljes.
Testnevelés (Labdarúgás)
Szabadrúgások. Szabadrúgások A szabadrúgások fajtái Közvetlen szabadrúgás Ha közvetlen szabadrúgásból a labda közvetlenül az ellenfél kapujába jut, a.
SZABÁLYTALANSÁGOK ÉS SPORTSZERŰTLEN VISELKEDÉS.. A szabálytalanságok és a sportszerűtlen viselkedés büntetése a következő Közvetlen szabadrúgás Büntetőrúgás.
8. szabály – A játék kezdete és újraindítása. Kezdőrúgás A játék kezdetének vagy újraindításának egy módja. Mikor lehet kezdőrúgás? A mérkőzés elején.
Nyilvánvaló gólhelyzetek, szimulálások, büntetőrúgások
EDZŐTÁBOR – 29. MARCALI Az asszisztens segítő jelzései és zászlótechnikája. Előadó: Kiss Balázs.
9. szabály – A labda játékban és játékon kívül. 9. szabály – A labda játékban és játékon kívül A labda játékon kívül A labda játékon kívül van, ha: akár.
17. SZABÁLY A SZÖGLETRÚGÁS. 17. SZABÁLY – A SZÖGLETRÚGÁS A szögletrúgás a játék újrakezdésének egyik módja. Szögletrúgást kell ítélni amikor a labda utoljára.
5. Szabály – A játékvezető. A játékvezető hatásköre Minden mérkőzést egy játékvezető vezet, akinek korlátlan joga, hogy azon a mérkőzésen érvényt szerezzen.
Barcs Nyári Tábor Somogy megye. KÖVETKEZETES ÍTÉLETEK A FIZIKAI KIHÍVÁSOK ESETÉN Nyilvánvaló gólhelyzet Büntetőterületen belüli lökések-
A les Edzőtábor j úli u s Egy játékos leshelyzetben van ha: közelebb van az ellenfél kapuvonalához, mint a labda és az utolsó előtti ellenfél.
Szabadrúgások.
15. SZABÁLY – A BEDOBÁS. A bedobás a játék újrakezdésének egyik módja. Bedobást kell ítélni annak a csapatnak a javára, amelyiknek ellenfele utoljára.
Büntetőrúgások. Végrehajtás A játékvezető kijelöli azt a kaput, amelynél a rúgásokat elvégzik A játékvezető pénzfeldobással sorsol, és amelyik csapatkapitány.
16. SZABÁLY – A KI DOBÁS. 16. SZABÁLY – A KIRÚGÁS A ki dobás a játék újrakezdésének egyik módja. Ki dob ást kell ítélni, amikor a labda utoljára támadójátékost.
3. szabály A játékosok száma. A A játékban két csapat vesz részt, legfeljebb játékossal, ezek közül 1-1 a kapus. A mérkőzés nem kezdhető el csapatonként.
A les.
A pálya 5 mezőnyjátékos és 1 kapus lehet maximum a pályán egy csapatból. Ha egy csapat leviszi a kapusát, akkor helyette egy mezőnyjátékos jöhet fel.
Készítette: Cserepes Béla – Heim Attila Chart 1 Szabálytalanságok 8:4 Azonnali 2 perces kiállítás 8:3 Progresszív büntetés 8:5 Kizárás írásos jelentés.
6. Szabály - A JÁTÉKVEZETŐ ASSZISZTENSEK. A játékvezető asszisztensek hatásköre Két játékvezető asszisztens működhet egy mérkőzésen (a 3. számú játékvezető.
6. szabály – A játékvezető asszisztens. Játékvezető asszisztens kötelességei Az asszisztens kötelessége, hogy jelezze: 1. Labda elhagyta a játékteret.
SZABÁLYTALANSÁGOK ÉS SPORTSZERŰTLEN VISELKEDÉS Alapfokú játékvezetői tanfolyam.
6. szabály – A játékvezető asszisztens
8. szabály – A játék kezdete és újraindítása. A kezdőrúgás meghatározása A kezdőrúgás a játék kezdetének vagy újraindításának egy módja. a mérkőzés elején.
15. SZABÁLY – A BEDOBÁS.
4. szabály: A játékosok felszerelése. Biztonság - Alapfelszerelés Biztonság A játékos nem használhat olyan felszerelést és nem viselhet semmi olyat, ami.
JÁTÉKVEZETŐI TESZTKÉRDÉSEK UTÁNPÓTLÁS KLUB MÁRCIUS BUDAPEST.
10. szabály – A gól. Gólszerzés Gólt kell ítélni, amikor a labda teljes terjedelmével áthalad a kapuvonalon a kapufák között és a keresztléc alatt, feltéve,
12. szabály: Szabálytalanságok és sportszerűtlenségek (2. rész) Alapfokú játékvezetői tanfolyam 2015.
6. szabály – A játékvezető-asszisztens
Kérdések az előző óra anyagából? 11. szabály – A les.
13. szabály Szabadrúgások
3. szabály A játékosok száma. A A játékban két csapat vesz részt, alapesetben játékossal, Akik közül 1-1 fő kötelezően a kapus. A mérkőzés nem kezdhető.
2. szabály A labda. 2. Szabály – A labda gömbölyű bőrből vagy más alkalmas anyagból készült kerülete cm között a súlya g között a benne.
Alsó korhatár: 16. életévét a mérkőzés napjáig naptári napra betöltötte A mérkőzésre kötelezően nevezendő legalább 3 fő január 1. és utána született.
Az amerikai futball története és szabályai. Története Gyökerei Angliába nyúlnak vissza, hisz az amerikai futball tulajdonképpen a britek egyik kedvenc.

SZABÁLYVÁLTOZÁSOK 2016 IFAF Rules committee

VÁLTOZÁSOK 2016 Összefoglaló Sisakrácsok Szabálytalan felszerelés / kötelező felszerelés viselésének elmulasztása Unsportsmanlike conduct Sideline interference Blind-side blocks Futó óra Vétlen sípszó Játéktér fogalmának pontosítása Játékosok testi épségével kapcsolatos szabályok Egyéb változások

Overbuilt facemasks (1-4-7-l) A szabálytalan felszerelések közé bekerült az Overbuilt facemasks fogalma A Függelék E pontja tartalmaz példákat Szabályos – szabálytalan sisakrácsok:

Megkülönböztető jellemzők 2 vagy 3 vízszintes rács a szemek alatti részen (ezek közül egy lehet dupla rács) – szabályos 5 vagy több vízszintes rács a szemek alatti részen– szabálytalan 4 rács esetén, ha egynél több szűk rés van, akkor az szabálytalan (ujjakra veszélyes)

Felszereléssel kapcsolatos büntetésvégrehajtás (1-4-8) Nincs többé időkérés, vagy delay of game büntetés Ugyanaz a szabályozás, mint sérült játékos (vagy még inkább, mint a sisak lejövetele) esetén

Unsportsmanlike conduct (9-2-1-a-1-k) Bekerült egy új pont: k: A labda halottá válása után erőteljes kontaktussal ellökni az ellenfél játékosát a „kupactól”, vagy kihúzni az ellenfél játékosát a „kupacból”.

Sideline interference (9-2-5) Visszatértünk a szabályozás „régi” verziójához: Ugyanakkor fontos, hogy „fizikai akadályozás” megítéléséhez nem szükséges tényleges fizikai kontaktus: Ha egy játékvezetőnek meg kell változtatnia a mozgásának irányát, hogy „kikerüljön” egy edzőt/játékost, akkor ez elég indok egy 15-yardos büntetéshez!

Labda halottá válása (4-1-3) Néhány (kevésbé gyakorlott) játékvezető korábban megítélt olyan pontszerzéseket csapatoknak, amelyet egészen furcsa körülmények között értek el. A szabály most pontosít és azt a szabályértelmezést követi amely szerint a labda halottá válik, ha a csapatok megállnak és nem játszanak tovább. A labda halottá válik…. r: Amikor a labda közelében levő valamennyi játékos abbahagyja a játékot és/vagy a labdát halottnak hiszi.

Blind-side block ( ) B-CSAPAT Kiegészítés a g szabályponthoz: A „blind-side”-blokk egy olyan blokk, ahol a blokkolt játékos nyilvánvalóan nem látja az Őt blokkolni kívánó ellenfelének közeledését. Ez olyan blokkokra is érthető, amikor a blokk szemből éri a blokkolt játékost, de közben ez a játékos másfelé koncentrál (például a labdavivő játékosra) Ha kérdéses, akkor szabálytalanság történt.

Vétlen jelzések (4-1-2) Egy élő-labda halottá válik a jelen szabályok előírásainak megfelelően, vagy amikor egy játékvezető a sípjába fújt (akkor is, ha az véletlen sípszó volt), vagy amikor a halott- labda jelzést mutatja. Mit jelent: „amikor a halott-labda jelzést mutatja.„ Elfogadott szabályozás: AR 4-1-2:IV: Ha egy játékvezető a következők jelzések valamelyikét mutatja: óra állj (S3), „touchdown”/”field goal” (S5), „safety” (S6), halott labda (S7), sikertelen passz (S10). Ha valamelyik ilyen jelzés mozdulatsora megszakad mielőtt a játékvezető keze a megfelelő helyzetbe állna vagy mozdulna, akkor az nem minősül jelzésnek.

Pálya környezete (2-31-5) A pálya környezete az a terület, amelyet körbevesz a stadion, csarnok, nézőtér, kerítés, vagy bármilyen más építmény. (Kivétel: az eredményjelző nem része a pálya környezetének). Felejtsd el: “Észak-Déli irányt”! Kicsit bővebben: ahol nincs stadion, csarnok vagy lelátó, ott a pálya környezete mindazon terület, ami látó – és hallótávolságon belül van a pályához képest. Következmény: a kizárt játékosnak látó – és hallótávolságon kívülre kell kerülni a pályától. (szabály b)

Eljárás egy kapu esetén (1-2-5-f) a.Minden scrimmage-játék során a B-csapat azt a térfelet fogja védeni, amelyik végén a kapu található. b.Minden kirúgás során az A-csapat azt a térfelet fogja védeni, amelyik végén a kapu található. c.Labdabirtoklás cseréje után a csapatok térfelet cserélnek szükség szerint, hogy a B-csapat azt a térfelet tudja védeni, amelyik végén a kapu található. d.Nem lesz térfélcsere az első és a harmadik negyed után (csak az egy perces időkérés). A félidők kezdetén a csapatkapitányok nem választhatják, hogy melyik gólvonalat szeretnék védeni.

Kapuk hiánya esetén: Alternatív megoldásként, ha az egyik kapu hiányzik, vagy a mérkőzés közben használhatatlanná válik, akkor a mérkőzést lehet folytatni a másik kapu használata nélkül, ha ebben mindkét vezetőedző egyetért. Ebben az esetben több „field goal”-t nem lehet elérni. Miután a vezetőedzők erre vonatkozó döntését bejelentették, azt visszavonni már nem lehetséges. Ha mindkét kapu hiányzik, akkor a mérkőzést le lehet játszani, amennyiben ebbe mindkét vezetőedző beleegyezik. Ebben az esetben „field goal”-t nem lehet elérni. Ha az egyik, vagy egyik vezetőedző sem egyezik bele a játékba ezekkel a feltételekkel, akkor a mérkőzést el kell halasztani. Miután a vezetőedzők erre vonatkozó döntését bejelentették, azt visszavonni már nem lehetséges.

Egyéb változások: Szabály 1 A játékteret határoló vonalak („Limit lines”) 5,5 méterre kerültek az alap- és oldalvonalaktól (1-2-3) A kapukon lévő minden védőfelszerelés a pályán kívüli terület része. (1-2-5-e) A yardjelző számokat legalább 3,5 méternyire kell elhelyezni az oldalvonalakon kívül (1-2-8-e) Az oldalvonal mellett, vagy a csapatterületen bármilyen labda-melegítő berendezés használata tilos.(1-3-1)

Definíció Egy személyi hiba szabálytalanság („personal foul”) egy olyan, fizikai kontaktust is magában foglaló szabálytalanság, amely veszélyezteti egy másik játékos biztonságát. Levegőben lévő játékos definíciója kiegészítésre került: olyan játékos, aki kontaktusba került az ellenféllel vagy saját csapattársával (pl. blokkolták)

Mercy rule - pontosítás Ha a mérkőzésen a különbség 34 pontnál nagyobb, akkor a mérkőzés órája futni fog. (futó óra – „Mercy rule”) A mérkőzés órája csak az alábbi okok miatt fog megállni. csapatidőkérés után. * a labda szabálytalanná válása esetén. * kötelező felszerelés viselésének elmulasztása (Szabály 1-4-4), vagy szabálytalan felszerelés viselése estén (Szabály 1-4-7). * amikor a negyednek vége van. * egy büntetés végrehajtása miatt. (Kivétel: Szabály b) * egy vagy több játékos, vagy egy játékvezető sérülése miatti időkérés esetén. (A.R I-V). * távolságmérés esetén. * vezetőedzői konferencia esetén, vagy “challenge” esetén, amikor a felvételeket visszanézik. * a “referee” média időkérést hirdet ki. * a “referee” tetszése szerinti időkérés esetén. * ha valamelyik csapat halott-labda szabálytalanságot követ el. * g:Ha a „Mercy rule” érvényben van, akkor a mérkőzés óráját inkább a labda játékra alkalmassá nyilvánításakor kell elindítani, mint „snap”-kor. (Kivétel: A mérkőzés órája a normál szabályok szerint indul újra a kirúgás vagy a következő „snap”-kor azután a kísérlet után, amely során a szabály szerinti pontkülönbség kialakult a csapatok között.) MEGJEGYZÉS: a magyarországi mérkőzéseken a 34 pontnál nagyobb különbség kialakulása után a hátralévő időben végig futóórával („Mercy rule”) zajlik a mérkőzés – függetlenül attól, hogy a különbség esetleg 35 pont alá csökkent!