Az előadás letöltése folymat van. Kérjük, várjon

Országos WKF Karate Bírói továbbképző tafolyam 2005. Szeptember 3.

Hasonló előadás

Az előadások a következő témára: "Országos WKF Karate Bírói továbbképző tafolyam 2005. Szeptember 3."— Előadás másolata:

1 Országos WKF Karate Bírói továbbképző tafolyam Szeptember 3.

2 1. A kumite küzdőtér 12m8m6m1m 3m 2m0.05m 0.5m J1, J2, R, A, J3

3 2. Öltözet Bírók Rövid ujjú ing Hölgyek hajcsatot viselhetnek Versenyzők Gi hossz: min. fedje a csípőt, de max.comb 3/4 –éig érhet. Gi nadrág: max. bokáig kabát: csuklóhajlat Piros kék (WKF) seikenvédő Fásli, kötés a versenyorvos javaslatára (akár az első meccsen is!) Nincs dekoráció – kata-ban sem!

4 3. Kumite verseny lebonyolítása Egyéni verseny Nem helyettesíthető Csapatverseny Férfi – 7 fő, ebből 5 küzd Női – 4 fő, ebből 3 küzd Induláshoz szükséges létszám Férfi: min. 3 fő Nő: min. 2 fő Indulási sorrend

5 4. Bírói kar Vezetőbíró (Shushin/Referee) Három oldalbíró (Fukushin/Judge) Ellenőrző Bíró (Kansa/Arbitrátor) Pontellenőr – szükséges, de nem tartozik a bírói karba

6 5. A mérkőzés időtartama 3 perc: felnőtt férfi 2 perc: kadett, junior, felnőtt női Encho sen: 1 perc Magyar szabály: Ifjúsági, gyermek: 1-1,5 perc Encho sen: 30 sec

7 6. Pontozás Ippon 1 pont Tsuki, Uchi Nihon2 pont Chudan rúgások Kéztechnika hátra (fejet is beleértve) Kéztechnikák kombinációja Kibillentés és pontszerzés Sanbon 3 pont Jodan geri Földrevitel, pontszerzés

8 6.2. Pont értékelés kritériumai 1. Jó forma 2. Sportszerű hozzáállás 3. Erős végrehajtás 4. Figyelem (ZANSHIN) 5. Jó időzítés 6. Helyes távolság

9 Érvényes találati felületek Fej, arc, nyak, has, mell, hát, oldalak Zanshin Távolság – 2-5 cm 6.2. Pont értékelés kritériumai

10 7. A mérkőzés eredménye Tiszta 8 pontos különbség HANSOKU, KIKEN, SHIKKAKU Mérkőzésidő lejártakor, akinek több pontja van Döntetlen (HIKIWAKE): ENCHO SEN  1 perc  Vezetőbíró: döntő szavazat (casting vote) HANTEI – csak Encho sen végén  Hozzáállás, küzdőszellem  Taktika, technika  Kezdeményezés

11 Győztes mérkőzések száma Több pont HANSOKU, KIKEN, SHIKKAKU esetén a győztes 8 pontot kap, és az ellenfél pontjait nullázzák Döntő mérkőzés – Encho sen 7. A mérkőzés eredménye (csapatverseny)

12 8. Tiltott viselkedés Kategória 1 (sérülésveszélyes) 1. Kontakt 2. Karra, lábra, izületre, stb. támadás 3. Nyitott kezes támadás arcra 4. Veszélyes vagy tiltott dobás

13 Kategória 2 1. Sérülés eltúlzása, színlelése 2. JOGAI 3. MUBOBI – csak ha megütik, vagy megsérül 4. Küzdelem elkerülése 10 mp-en belül/10 mp-en kívül 5. Fogás, lökdösődés, stb. technika nélkül 6. Nem kontrollálható technikák 7. Fej, térd, könyök 8. Udvariatlanság, az ellenfél cukkolása, tiszteletlenség, stb. 8. Tiltott viselkedés

14 Kontakt az arcra, fejre, nyakra Junior/Felnőtt Kontrollált kontakt megengedett, ha nincs sérülés Torok nem érinthető Nincs tolerancia a lábtechnikáknál sem Kadett Abszolút kontroll Ha a kesztyű érinti a felületet, pont NEM ADHATÓ! (Torimasen) Rúgásoknál csak lágy bőrérintés

15 9. Büntetések CHUKOKU - Figyelmeztetés /Warning/ KEIKOKU – Ellenfélnek Ippon HANSOKU CHUI – Ellenfélnek Nihon HANSOKU- Ellenfél győz (csapat esetén 8/0) SHIKKAKU – Kizárás Az 1. és a 2. Kategória nem adódik össze!

16 10. Sérülések és balesetek KIKEN – nem róható fel az ellenfélnek Mindkettő megsérül: pontelőny vagy Hantei Ha az orvos nem engedi tovább, azon a versenyen már nem küzdhet Győzelem 1. kat. Hansoku: csak 2x lehet 3 perc az orvosi ellátásra

17 10 másodperces szabály Vezetőbíró síppal ad jelet a 10 mp mérésének elindítására Ha a versenyző lábra áll, a vezetőbíró felemelt karral jelzi, hogy állítsák meg az órát Döntés: Hansoku, Kiken, Shikkaku

18 3 oldalbírós rendszer Vezetőbíró is egyszerre jelez Encho sen végén HANTEI-nél! Kötelező megállítani, ha mindhárom oldalbíró ugyanazt jelzi Többségi döntés csak akkor ítélhet két bíró ellenében, ha a 3. pozitívan támogatja (Mienai nem állásfoglalás) Csak döntetlen ENCHO SEN esetén van döntő szavazata Vezetőbíró behajlított karjával mutatja az általa látott pontot Újragondolást csak egyszer kérhet Arbitrator Nem dönt, csak a szabályok alkalmazását ellenőrzi

19 Bírói jelzések - oldalbírók Ippon Nihon Sanbon

20 Bírói jelzések - oldalbírók Szabálysértés 1. Kategória (figyelmeztetés) 2. Kategória (figyelmeztetés) Jogai Keikoku Hansoku Chui Hansoku

21 Bírói jelzések - oldalbírók Torimasen AiuchiMienai

22 Bírói jelzések – vezető bíró Köszöntés (versenyzők) Shobu HajimeYame

23 Bírói jelzések – vezető bíró Tsuzukate Hajime Ippon Nihon Sanbon Torimasen

24 Bírói jelzések – vezető bíró Előző döntés törlése Aka győz (No kachi) Kiken Shikakku Hikiwake

25 Bírói jelzések – vezető bíró 1.Kategória (Figyelmeztetés) 2.Kategória (Figyelmeztetés) Keikkoku Hansoku chui Hansoku

26 A vezetőbíró véleménye (pont) Sérülés színlelése vagy eltúlzása Küzdelem elkerülése Bírói jelzések – vezető bíró Ai uchi Újragondolás Aka volt az első

27 Szükségtelen fogás, lökés Veszélyes, nem kontrolált technika Bírói jelzések – vezető bíró Technika blokkolva Technika elcsúszott Kontakt Jogai

28 Beszéd, ellenfél cukkolása Fejjel, térddel, könyökkel történt támadás Bírói jelzések – vezető bíró Mubobi Kontroll nélküli technika Shugo

29 Bírói jelzések A 6 kritérium valamelyikének hiánya

30 Néhány gyakorlati tanács Erős kontakt/sérülés eltúlzása Lehet pont + 2. Kategóriás büntetés Mubobi Csak ha megütik, megsérül saját hibájából, de pont nem lehet! Chudan geri megfogása Találat előtt/után Dobás és sérülés Edző felelőssége az esés megtanítása Esés közben magára rántja – Mubobi 3 Mienai Vezetőbíró szabadon dönthet

31 Néhány gyakorlati tanács Két AKA egy Mienai Újragondolást kell kérni Újragondolás kérése Csak egyszer! A zászlójelzések egyértelműsége Mutatni akkor is, ha a vezetőbíró visszatér a helyére Egyszerre csak egy jelzés (Torimasen) Jogai Ütögetni a talajt, majd utána a 2. kategóriás büntetés Szabálysértés jelzése 1. Kategória, vétkes fél zászlója legyen elöl

32 3 vagy 5 bíró Nem lehet döntetlen KATA szabályok Bíró 1 Bíró 2Bíró 3 AKAAO Bíró 1 Bíró 2Bíró 5 AKAAO Bíró 3 Bíró 4

33 Shitei Kata Eltérés nem megengedett 2-2 kata a 4 fő stílusból (Shoto, Goju, Wado, Shito) Tokui kata Stílusnak megfelelő variáció megengedett WKF listából választott Csapat KATA Döntőben BUNKAI (max. 5 perc) KATA szabályok

34 Kata szabályok Minden fordulóban más Kata Amit egyszer bemutattak, többet már nem lehet Vigaszág: Shitei vagy Tokui Leléptetés, ha: Shitei Kata-ban eltérés Mást mutat be mint amit bejelentett Kata-t ismétel Kata közben megáll

35 KATA szabályok Egyenes kiesés vigaszággal. Versenyzők/csapatok száma Katák számaTokuiShitei

36 Shitei Kata GOJUSeipaiSaifa SHOTOJionKanku-Dai SHITOBassai DaiSeienchin WADOSeishanChinto

37 Az értékelés kritériumai A Kata értelmének valósághű bemutatása. A használt technikák teljes megértése (BUNKAI). Jó időzítés, ritmus, sebesség, egyensúly és erőösszpontosítás (KIME). A légzés megfelelő, pontos használata, mint a KIME része. Megfelelő összpontosítás (CHAKUGAN) és koncentráció. Megfelelő állások (DACHI), a lábak megfelelő feszessége és a talp a földön. A has megfelelő megfeszítése (HARA). Mozgás közben a csípő ne mozogjon fel és le. A bemutatott stílusnak megfelelő forma (KIHON). A Kata értékelésénél más szempontok is figyelembe vehetők, mint a bemutatott kata nehézsége. Csapat Kata esetén a segítő eszköz (hangos légzés, vezényszó) nélkül elért összhang külön is értékelendő.

38 KÉRDÉSEK?

Letölteni ppt "Országos WKF Karate Bírói továbbképző tafolyam 2005. Szeptember 3."