Az előadás letöltése folymat van. Kérjük, várjon

Országos WKF Karate Bírói továbbképző tafolyam

Hasonló előadás

Az előadások a következő témára: "Országos WKF Karate Bírói továbbképző tafolyam"— Előadás másolata:

1 Országos WKF Karate Bírói továbbképző tafolyam
2005. Szeptember 3.

2 1. A kumite küzdőtér 3m 1m 6m 8m 12m 0.05m 2m 0.5m J1, J2, R, A, J3

3 2. Öltözet Bírók Versenyzők Rövid ujjú ing
Hölgyek hajcsatot viselhetnek Versenyzők Gi hossz: min. fedje a csípőt, de max.comb 3/4 –éig érhet. Gi nadrág: max. bokáig kabát: csuklóhajlat Piros kék (WKF) seikenvédő Fásli, kötés a versenyorvos javaslatára (akár az első meccsen is!) Nincs dekoráció – kata-ban sem!

4 3. Kumite verseny lebonyolítása
Egyéni verseny Nem helyettesíthető Csapatverseny Férfi – 7 fő, ebből 5 küzd Női – 4 fő, ebből 3 küzd Induláshoz szükséges létszám Férfi: min. 3 fő Nő: min. 2 fő Indulási sorrend

5 4. Bírói kar Vezetőbíró (Shushin/Referee)
Három oldalbíró (Fukushin/Judge) Ellenőrző Bíró (Kansa/Arbitrátor) Pontellenőr – szükséges, de nem tartozik a bírói karba

6 5. A mérkőzés időtartama 3 perc: felnőtt férfi
2 perc: kadett, junior, felnőtt női Encho sen: 1 perc Magyar szabály: Ifjúsági, gyermek: 1-1,5 perc Encho sen: 30 sec

7 6. Pontozás Ippon 1 pont Nihon 2 pont Sanbon 3 pont Tsuki, Uchi
Chudan rúgások Kéztechnika hátra (fejet is beleértve) Kéztechnikák kombinációja Kibillentés és pontszerzés Sanbon 3 pont Jodan geri Földrevitel, pontszerzés

8 6.2. Pont értékelés kritériumai
                   Jó forma               Sportszerű hozzáállás               Erős végrehajtás              Figyelem (ZANSHIN)                   Jó időzítés Helyes távolság

9 6.2. Pont értékelés kritériumai
Érvényes találati felületek Fej, arc, nyak, has, mell, hát, oldalak Zanshin Távolság – 2-5 cm

10 7. A mérkőzés eredménye Tiszta 8 pontos különbség
HANSOKU, KIKEN, SHIKKAKU Mérkőzésidő lejártakor, akinek több pontja van Döntetlen (HIKIWAKE): ENCHO SEN 1 perc Vezetőbíró: döntő szavazat (casting vote) HANTEI – csak Encho sen végén Hozzáállás, küzdőszellem Taktika, technika Kezdeményezés

11 7. A mérkőzés eredménye (csapatverseny)
Győztes mérkőzések száma Több pont HANSOKU, KIKEN, SHIKKAKU esetén a győztes 8 pontot kap, és az ellenfél pontjait nullázzák Döntő mérkőzés – Encho sen

12 8. Tiltott viselkedés Kategória 1 (sérülésveszélyes) Kontakt
Karra, lábra, izületre, stb. támadás Nyitott kezes támadás arcra Veszélyes vagy tiltott dobás

13 8. Tiltott viselkedés Kategória 2 Sérülés eltúlzása, színlelése JOGAI
MUBOBI – csak ha megütik, vagy megsérül Küzdelem elkerülése 10 mp-en belül/10 mp-en kívül Fogás, lökdösődés, stb. technika nélkül Nem kontrollálható technikák Fej, térd, könyök Udvariatlanság, az ellenfél cukkolása, tiszteletlenség, stb.

14 Kontakt az arcra, fejre, nyakra
Junior/Felnőtt Kontrollált kontakt megengedett, ha nincs sérülés Torok nem érinthető Nincs tolerancia a lábtechnikáknál sem Kadett Abszolút kontroll Ha a kesztyű érinti a felületet, pont NEM ADHATÓ! (Torimasen) Rúgásoknál csak lágy bőrérintés

15 Az 1. és a 2. Kategória nem adódik össze!
9. Büntetések CHUKOKU - Figyelmeztetés /Warning/ KEIKOKU – Ellenfélnek Ippon HANSOKU CHUI – Ellenfélnek Nihon HANSOKU - Ellenfél győz (csapat esetén 8/0) SHIKKAKU – Kizárás Az 1. és a 2. Kategória nem adódik össze!

16 10. Sérülések és balesetek
KIKEN – nem róható fel az ellenfélnek Mindkettő megsérül: pontelőny vagy Hantei Ha az orvos nem engedi tovább, azon a versenyen már nem küzdhet Győzelem 1. kat. Hansoku: csak 2x lehet 3 perc az orvosi ellátásra

17 10 másodperces szabály Vezetőbíró síppal ad jelet a 10 mp mérésének elindítására Ha a versenyző lábra áll, a vezetőbíró felemelt karral jelzi, hogy állítsák meg az órát Döntés: Hansoku, Kiken, Shikkaku

18 3 oldalbírós rendszer Vezetőbíró is egyszerre jelez Encho sen végén HANTEI-nél! Kötelező megállítani, ha mindhárom oldalbíró ugyanazt jelzi Többségi döntés csak akkor ítélhet két bíró ellenében, ha a 3. pozitívan támogatja (Mienai nem állásfoglalás) Csak döntetlen ENCHO SEN esetén van döntő szavazata Vezetőbíró behajlított karjával mutatja az általa látott pontot Újragondolást csak egyszer kérhet Arbitrator Nem dönt, csak a szabályok alkalmazását ellenőrzi

19 Bírói jelzések - oldalbírók
Nihon Ippon Sanbon

20 Bírói jelzések - oldalbírók
Keikoku 1. Kategória (figyelmeztetés) Hansoku Chui Szabálysértés Hansoku 2. Kategória (figyelmeztetés) Jogai

24 Bírói jelzések – vezető bíró
Előző döntés törlése Shikakku Kiken Hikiwake Aka győz (No kachi)

25 Bírói jelzések – vezető bíró
Keikkoku Hansoku chui 1.Kategória (Figyelmeztetés) Hansoku 2.Kategória (Figyelmeztetés)

26 Bírói jelzések – vezető bíró
A vezetőbíró véleménye (pont) Ai uchi Sérülés színlelése vagy eltúlzása Újragondolás Aka volt az első Küzdelem elkerülése

27 Bírói jelzések – vezető bíró
Technika blokkolva Kontakt Szükségtelen fogás, lökés Technika elcsúszott Jogai Veszélyes, nem kontrolált technika

28 Bírói jelzések – vezető bíró
Beszéd, ellenfél cukkolása Kontroll nélküli technika Mubobi Fejjel, térddel, könyökkel történt támadás Shugo

29 Bírói jelzések A 6 kritérium valamelyikének hiánya

30 Néhány gyakorlati tanács
Erős kontakt/sérülés eltúlzása Lehet pont + 2. Kategóriás büntetés Mubobi Csak ha megütik, megsérül saját hibájából, de pont nem lehet! Chudan geri megfogása Találat előtt/után Dobás és sérülés Edző felelőssége az esés megtanítása Esés közben magára rántja – Mubobi 3 Mienai Vezetőbíró szabadon dönthet

31 Néhány gyakorlati tanács
Két AKA egy Mienai Újragondolást kell kérni Újragondolás kérése Csak egyszer! A zászlójelzések egyértelműsége Mutatni akkor is, ha a vezetőbíró visszatér a helyére Egyszerre csak egy jelzés (Torimasen) Jogai Ütögetni a talajt, majd utána a 2. kategóriás büntetés Szabálysértés jelzése 1. Kategória, vétkes fél zászlója legyen elöl

32 KATA szabályok 3 vagy 5 bíró Nem lehet döntetlen Bíró 3 Bíró 4 Bíró 2
AO AKA AO AKA Bíró 3 Bíró 4 Bíró 2 Bíró 3 Bíró 2 Bíró 5 Bíró 1 Bíró 1

33 KATA szabályok Shitei Kata Tokui kata Csapat KATA
Eltérés nem megengedett 2-2 kata a 4 fő stílusból (Shoto, Goju, Wado, Shito) Tokui kata Stílusnak megfelelő variáció megengedett WKF listából választott Csapat KATA Döntőben BUNKAI (max. 5 perc)

34 Kata szabályok Minden fordulóban más Kata Vigaszág: Shitei vagy Tokui
Amit egyszer bemutattak, többet már nem lehet Vigaszág: Shitei vagy Tokui Leléptetés, ha: Shitei Kata-ban eltérés Mást mutat be mint amit bejelentett Kata-t ismétel Kata közben megáll

35 Versenyzők/csapatok száma
KATA szabályok Egyenes kiesés vigaszággal. Versenyzők/csapatok száma Katák száma Tokui Shitei 65-128 7 5 2 33-64 6 4 17-32 3 9-16 1 5-8