Hasonló előadás

Az előadások a következő témára: "REKREÁCIÓS ÉS SZABADIDŐS SPORTOK DR. BÓKA FERENC."— Előadás másolata:

1 REKREÁCIÓS ÉS SZABADIDŐS SPORTOK DR. BÓKA FERENC

2  A golf és a minigolf története, játékszabályai  A floorball története, játékszabályai  A póker története, szabályai, fajtái.  A teke története, játékszabályai.  A bowling története, játékszabályai.  A turul története, játékszabályai.  A darts története, játékszabályai.  A petanque története, játékszabályai.  A biliárd története, játékszabályai, fajtái.  A lábtoll (lábtollas) története, játékszabályai.  A jégkorong története, játékszabályai.

3 Petanque  Létszám: 3-3 ellen 2 golyó, 2-2 ellen 3 golyó, 1-1 ellen 3 golyó.  Pálya: 12x3 m, 15x4 m  Kezdőkör: 35-50 cm.  Célgolyócska(kisdisznó) fából van, 4-8 m-re, ill. 1 m-re a pálya széleitől kell eldobni.  Acél golyók  Aki a sorsolást nyeri az kezd a játékot, majd felváltva dobnak.  2 féle technika  Győztes: aki hamarabb eléri a 13 pontot. (1, 2, 3 pont)

4

5 Mini golf  Legkevesebb ütéssel teljesíteni meghatározott sorrenden a pályát.  Max. 6 ütéssel célba juttatni a labdát.  Ha nem 7 pontot felírnak, és megy tovább a következő pályára.  Elütő helyről indul, határvonalon túlra kell ütni, ha nem üti túl, akkor vissza elütő helyre.  Ha kimegy a pályáról a labda vissza kell hozni, max. 20 cm-re beljebb lehet tenni.

6

7 Golf  Pálya: 60-80 hektáron. 18 szakaszból áll. 1 szakasz 100-500 m terjedhet. Elütő hely 20 négyzetméter.  Cél lyuk: 10 cm mély 10 cm átmérőjű. Körülötte 20 m átmérőjű terület, 1-4 mm es a fű, ez a Green.  2 féle játék: - összes ütés számit (stroke play) - több szakasz győzelem számít. (mach play)  Általában 72 ütéssel teljesítik a pályát, ettől való eltérés a hendicap szám.  Ütők: 14 db ütő fémből és fából, a dőlés szöge határozza meg.  Angolszász eredetű sport.  A szakaszokat mindig a győztes kezdi.  Elveszett labda keresésére 5 perc áll rendelkezésre.

8 Floorball  Játék tér: 40x20 m, 50 cm palánk. Vonalak 4-5 cm  Büntető terület: 4x5 m  Kapusterület: 1x2,5 m  Kapu: 160x115 cm  Csereterület: 10m hosszú a kispadnál.  Játékidő: 3x20 perc, 2x10 perc a szünet, 1 db időkérés, hosszabbítás 10 perc, majd 5-5 büntető.  Játékosok: 20 nevezhető, 5+1 a pályán, oda-vissza csere.  A kapus nem használhat ütőt.  Labda: 23 gr, 72 mm átmérőjű, 26 db lyukkal.  Ütő: nyél 950 mm + 10 mm szalag + 240 mm a fej, max. 30 mm hajlított lehet.  A csípő vonal fölé tilos az ütőt emelni.

9

10 Turul Röptenisz: Thékes István, Joó Gyöngyi. Játéktér: 5x10 m, 2 m magas háló. Körecset ütővel, fából készül. Teniszlabdával játszanak. 6 pontig, női 2 nyert szett, férfiak 3 nyert szett. 2 ponttal kell nyerni. Pályán kívülről kell szerválni, bárhova lehet. Az adogat, aki pontot vesztett.

11

12 Lábtoll  Pálya: 12x6 m, 4 cm vonalak, 2 m adogató zóna.  Háló: 7 m hosszú, férfi 160 cm, női 150 cm magas.  Játékosok: 6 nevezhető, 3 játszik, oda-vissza csere.  Max 4 érintés, párosban is, egyéniben 2 érintés.  Forgás adogatás nyerésénél, órajárással azonos irányban.  2 szer lehet időt kérni 30 s.  Számolás: 2 nyert játszma, 21 pontig, minden menet pontot ér.  2 ponttal kell nyerni, 20 után váltott szerva.  Labda 15 gr., 4 db 15 cm libatoll, 4 cm átmérőjű gumitalp.

13

14 Teke  Pálya: 27,85 m  Gurító deszka: 5,5 m, 0,35 m  Szélessége: 1,70 m  Egyenetlenség max. 1 mm.  Csapat: 6 fő + 2 tartalék  Bábú: fa vagy műanyag, 9 db  Golyó: műanyag 2818-2871 gr, 160 mm átmérőjű.  Játék: teligurítás, tarolás, 120 gurítás: 4x30>15-15.

15

16 Bowling  10 bábú, 10 pálya, 2 gurítás  Pontszám: 2 gurítás összege.  Strike: x jelöli, elsőre tarol (köv. 2 gurítás eredményével növekszik a pontok száma).  Spare: 2. gurításra tarol ( köv. gurítás eredményével növekszik a pontok száma).  Belépés: ‘F’ jelöli, 0 pont.  Golyók átmérője egységes, súlya 2,7-7,2 kg.

17

18 Darts  Tábla  Darts: max. 20 cm, 18 gramm, műanyag vagy fa.

19

20 Biliárd  Snooker  Karambol  Pool

21

22 Royal flöss ♦ A ♦ K ♦ Q ♦ J ♦ T Színsor (Straight Flush) ♣ 7 ♣ 6 ♣ 5 ♣ 4 ♣ 3 Póker ♣ A ♦ A ♠ A ♥ A ♣ 3 Full ♣ A ♦ A ♠ A ♥ K ♣ K Szín (flush) ♣ K ♣ J ♣ 6 ♣ 4 ♣ 2 Sor (Straight) ♣ 9 ♠ 8 ♣ 7 ♥ 6 ♦ 5 Drill ♦ 7 ♠ 7 ♣ 7 ♥ K ♦ 5 Két pár ♦ K ♥ K ♦ 7 ♣ 7 ♥ A Egy pár ♥ A ♦ A ♦ J ♥ 5 ♣ K Magas Lap ♦ A ♠ K ♥ 8 ♣ 6 ♦ 2, Ha mindenkinek csak magas lapja van, akkor az nyer, akinél a legmagasabb lap van. Ha ez egyforma, akkor a következő lap számít.

23 A texas holdem Póker Minden játékos két lapot kap a kezébe, majd összesen 5 lapot osztanak középre. Ez az öt lap un. közös lap, amit minden játékos használhat. I. Az osztótól balra ülő játékos beteszi a kis vakot, a következő pedig a nagy vakot. II. Ezután az osztó mindenkinek két lapot oszt, amit a többiek nem láthatnak. Miután mindenki megkapta a lapját a nagyvak utáni játékos kezdi a licitet: Tartja a tétet. Emel (természetesen a limitnek megfelelően) Dob III. Flop : Az osztó ezt követően három nyitott lapot tesz ki középre. Ezt ismét licit követi. A licitet a kis vak kezdi. Neki három lehetősége van: az előzőek szerint. IV. Turn : Az osztó lerakja a negyedik nyitott lapot is. Ezután újra licit következik. V. River : Az osztó lerakja a ötödik nyitott lapot is. Ezután újra licit következik.

24 Jégkorong  Pálya: 60x30 m, palánk 122-144 cm magas, bedobó pont 9 m átmérőjű kör.  Kapu: 122x183 cm széles piros Szinű.  Idő: 3x20, 10 perc szünet.  Csapat: 17 játékos> 2 kapus, a pályán 6 játékos, csere oda-vissza  Ütő: nyél 135 cm, toll 37 mm + 7,5 cm széles.  Kapus ütője: 11,5 és 9 cm.  Büntetések: kisbüntetés 2 perc, nagybüntetés 5 perc, fegyelmi büntetés 10 perc, végleges kiállítás, büntetőütés.  Ütő nélkül lehet játszani, törött ütővel nem.  Váll vonala fölé nem lehet emelni az ütőt.  Les szab: támadó a korong előtt nem mehet a támadó harmadba.  Hosszú les: a korong nem haladhat át egy teljes harmadot a támadó csapat érintése nélkül.  Korong vulkanizált gumiból, 2,5 cm vastag és 7,6 cm átmérőjű

Letölteni ppt "REKREÁCIÓS ÉS SZABADIDŐS SPORTOK DR. BÓKA FERENC."